Meyveleri Kurt Bile Yemiyorsa Biz Niye Yiyoruz ?

“Beyni olmayan kurt bile GDO’lu meyvelerin kabuğunu yemiyor, tükürüyor.” Yani bizim yediğimiz meyveleri yemiyorlar. Bu sözler Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necip Tosun’a ait. Yani bu durumda ya bizim kurt kadar beynimiz yok ve canımızın kıymetini bilmiyoruz ya da birileri bizi fena halde kandırıyor.
Herkes sağlıklı beslenin, sebze meyve yiyin diyor. İyi güzel hoş da bu sebzenin içinde hormon var, GDO var hiçbiri olmasa mutlaka pestisit yani tarım ilacı kalıntısı var. Ki pestisit hiçbir sabunla, sirkeli suda bekletme ile falan da çıkmıyor.

“ORGANİK SEBZE MEYVE AL” DEMEK EN HAFİF TABİRLE “AYIP”

Sizin için organik diye satılan birkaç ürünün ve yine pahalı sayılabilecek bir marketin ürünlerinin fiyatlarını karşılaştırdım. İşte buyurun farklar:

(Birinci fiyat organik pazar fiyatı, ikincisi market fiyatı)
Domates: 5 TL 1.30-4 TL arası
Salatalık: 5 TL 1 TL-3.25 TL arası
Maydonoz: 5 TL 50 kuruş-1 TL arası
Biber: 6 TL 90 kuruş – 1.5 TL arası

HANİ KENDİ KENDİNE YETEN BİR ÜLKEYDİK
Bizim çocukluğumda tüm coğrafya kitapları aynı şeyi söylerdi “Türkiye tarım ülkesi, kendi kendine yeten nadir ülkelerden biridir.” Oysa şimdi bu sözü söylemek ne kadar da zor. Dünyanın en verimli toprağında, bu kadar çok zararlı gıda üretilmesi, “Yetmiyor” denilerek GDO’lu besin üretilmesi utanç değildir de nedir? Ayrıca çiftçi de mahsulünden eskisi kadar para kazanmadığı gibi, zaten şehirde üç kuruşla ev kirası, okul masrafı, doğalgaz faturası altında ezilenler eskisinin belki 10 katı fiyatına sağlıklı besleneceğim diye sebze-meyve alması mümkün değil.

Ayrıca Okumak İsterseniz

Kadınlar günü sonrası

08/03/2020 kadınlar günü sonrasında batıkent ve batıkentte yaşayan ev kadınları alışveriş telaşındalar. Özelik ile Gimsa …

Yorumlarınız Bizler İçin Çok Değerli

%d blogcu bunu beğendi: