Hazine Avcılığı

Bağımlılık yapan bir alışkanlık. Yasalarımızda ki tarif sayısız insanı bu merak ve avcılığa yönlendiriyor. Yasa diyor ki ” Bulunmalarından çok zaman evvel gömülmüş veya saklanmış olduğu ve artık sahibi bulunmadığı mutlak görünen kıymetli şeyler define addolunur. Define içine gömüldüğü veya saklandığı gayrimenkul veya menkulün sahibinin mülkü olur. İlmi kıymeti haiz eşyaya ait hükümler mahfuzdur.”

Yukarıda yazılan tarif günümüzde bir çok insanı define avcılığına teşvik ediyor. Bizim memleketteki hazine avcılarında hikaye çoktur.

Defineci bir grup arkadaş define bölgesi hakkında bilgi almak için bir hocaya giderler. Hoca da bunlara bilgiyi verir ama lafının sonuna ekler. “Asker kılıklı birini görürseniz aldırmayın işinize bakın der”. Defineciler buldukları yeri kazmaya başlarlar, bir süre sonra asker gelir ve çukurdan çıkmalarını ister, defineciler git başımzdan deyip askeri kovalamak isterler. Fakat asker kollarından tutar ve tutuklar. Meğer hoca definecileri Jandarmaya şikayet etmiştir.

Definecileri bütün dünyada harekete geçiren tek şey umut. Ama bu umut piyango yada lotto oynamak gibi değil. Çünkü her defineci sadece aklına güveniyor.

Ayrıca Okumak İsterseniz

Yeni yılın 4. haftası

2020 yılın 4 haftasına  girerken  ocak ayının 18 cumartesi günü ve 19 pazar günü Ankara …

Yorumlarınız Bizler İçin Çok Değerli

%d blogcu bunu beğendi: