Dikkat Bilgisayarınız Tehlikede

CRYPTOLOCKER, bu harflerden oluşan İngilizce kelime size bir şey ifade etmiyor olabilir. Fakat çok basit bir yöntem ile bilgisayarınızı ve hayatınızı ele geçirebilecek bir virüs ismi bu.

Günlerce emek harcadığınız projeniz aylarca çektiğiniz resimler, yazışmalarınız bir anda kilitlenebilir ve bilgisayarınız açılmayabilir. Daha kötü haber ise bir Hacer saldırısına maruz kalmışsınız olabilir. Üstelik bu Hacer sizden bilgisayarınızı açmak için göndereceği şifre karşılığında para istiyor olabilir.

Sızdığı bilgisayarlardaki tüm dosyaları kilitleyip kullanılmaz hale getiren” Cryptlocker ” bir virüs değil bir truva atı denilebilir. Bu yüzden bilinen virüs programları yakalayamıyor. Gönderilen bir email ile başlayan truva atı kendini sürekli gizleyerek tüm dosyalarınızı şifreler. Sizin bilgisayarınız dışında ağınızda başka bilgisayar veya telefon, tablet varsa onlara bulaşmaz.

En iyi yapılacak şey ise bilgisayarınızı düzenli yedeklemek tir.

Ayrıca Okumak İsterseniz

Covıd 19 korunma yöntemleri

Şunlara dikkat ederseniz hem kendinizi koruyabilir hem de virüsün başkalarına bulaşmasını önlemeye yardımcı olabilirsiniz: Yapılması …

Yorumlarınız Bizler İçin Çok Değerli

%d blogcu bunu beğendi: