Batıkent Baz İstasyonları

Batıkent’te dolaşırken bir çok yerde karşınıza çıkan cep telefonu baz istasyonları sağlımıza zararlı mı ? Baz kelimesi İngilizce base (temel taban esas ) kelimesinin Türkçeye geçmiş şeklidir. Türkiye’nin cep telefonu pazarına girmesiyle baz istasyonu cennetine dönüşmesi çok çabuk oldu. Artık okul, hastane ve evlerin çatılarında gördüğümüz metal çubuklar sanki hep oradaymış  gibi garipsenmez hale geldi. Bazen çocuklarımıza bir zararımı var mı diye insan düşünmekten geri kalamıyor.

Baz İstasyonlarının etki alanı: Bir baz istasyonu sekiz adet cep telefonu ile iletişim kurar daha fazla cep telefonu devreye girdiği zaman cep telefonumuz çekmiyor deriz. Bunun sebebi şudur: Baz istasyonunun kapasitesi belli sayıdadır ve fazla telefon devreye girdiği an biz telefonumuzun çekmediğini telefonumuzda görürüz. Bu sebeplerden dolayı baz istasyonlarının hayatımızda fark etmesek de önemli yerleri vardır. Baz istasyonları  şehrin her yerine dağılmış olmalıdır ve tabi ki binalarımızın çevresinde de olacaktır. Baz istasyonlarının uluslararası ışıma standartları vardır. Bu standartlar yaydığı ışımaya bağlı olarak belirlenirler. Türkiye’de bu standart teknolojinin gelişmesine bağlı olarak uluslararası değerlerine göre daha da aşağı indirilmiştir. Biz dünya standartlarına göre daha da şanslıyız, daha düşük ışıma değerleri bizde kabul edilmiştir ve bu değer 10(v/m) ‘dir.

Baz İstasyonları Kaldırılmalı mıdır?

Bu soruya kaldırılmalı deyip  cep telefonu kullanmamalıyız. Sonuç olarak eğer kaldırılmalı diyorsak sonucunda cep telefonu kullanamayacağımızı da bilmemiz gerekmektedir.

Ayrıca Okumak İsterseniz

29 Ekim 2019

Cumhuriyetin ilan edilişinin 96. yıl dönümü. Tüm batıkent ve Türkiye’nin Cumhuriyet bayramı kutlu olsun.

Yorumlarınız Bizler İçin Çok Değerli

%d blogcu bunu beğendi: