Başarılı Liseler Ve M.E.B


Notice: Undefined index: tie_hide_meta in /home/fuat_batikent/batikentliyim.com/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/meta-post.php on line 3

Ankara Atatürk Lisesi, Kabataş Erkek Lisesi gibi tespit edilen ve çok sayıda aydın, sanatçı, gazeteci ismi yetiştiren 41 ünlü lise, idari hiyerarşi dışına çıkarılarak Bakan Avcı’ya bağlandı.

Proje Okulları adı altında yurt genelinde tespit edilen en iyi 41 ünlü lise Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya bağlandı. İdari hiyerarşi dışına çıkarılan 41 lisenin öğretmen atama ve idareci belirleme yetkileri böylelikle Bakan Avcı’ya verilmiş oldu. Ankara Atatürk Lisesi, Ankara Fen Lisesi, Ankara Çankaya Sosyal Bilimler Lisesi, Ankara Çankaya Güzel Sanatlar Lisesi, İstanbul Vefa Lisesi, Cağaloğlu Anadolu Lisesi, Kadıköy Anadolu Lisesi, Kabataş Erkek Lisesi başta olmak üzere büyük kentlerin Fen ve Anadolu liseleriyle birlikte 41 lise özel olarak seçildi.

VALİLİKLERE LİSTE GÖNDERİLDİ

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü, 7 Ocak tarihinde ilgili liselerin bulunduğu ‘Proje Okulları’ listesini valiliklere gönderdi. Bakanlık İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü, gönderdiği yazıda kanun hükmünde kararname ile yapılan düzenlemenin göz önünde bulundurulmasını istedi. Söz konusu 652 sayılı kanun hükmünde kararnamenin ilgili kısmı şu şekilde açıklandı:  “Yurt içi veya yurt dışında, yerli veya yabancı kurum ve kuruluşlarla veya başka ülkelerle işbirliği anlaşması çerçevesinde kurulan ve ulusal veya uluslararası proje yürüten okul ve kurumlar, Bakan onayı ile proje okulu olarak seçilen ve belirli eğitim reformu ve programları uygulanan okul ve kurumlar ile Bakan onayıyla doğrudan Bakanlık merkez teşkilatına bağlanan kurumlara yapılacak öğretmen atamaları ve yönetici görevlendirmeleri Bakan tarafından yapılır.”

 

Türkiye’nin en iyi liseleri İstanbul Erkek, Kabataş, Kadıköy Anadolu ve …..) apar topar,sessiz sedasız bir anda proje okullar listesine eklendi.Sorulmadan,tartışılmadan,görüş alınmadan,ne olduğu açıklanmadan. Kimse bir şey bilmiyor.Henüz uygulama yönetmeliği bile yok. Bilinen tek şey. BU OKULLARIN YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERİ SINAVSIZ , DOĞRUDAN BAKAN TARAFINDAN ATANACAK. Söylenilen de bu okullara daha iyi hizmet götürmek için bu yapılmış. Okulları iyileştirmenin, iyi yönetici ve öğretmen atamanın başka yolu yok mu.Bu olay henüz yeterince bilinmiyor ve ses getirmedi.

Kaynak: Eğitim Ajansı web sitesinden alınmıştır.

 

Ayrıca Okumak İsterseniz

Yeni yılın 4. haftası

2020 yılın 4 haftasına  girerken  ocak ayının 18 cumartesi günü ve 19 pazar günü Ankara …

Yorumlarınız Bizler İçin Çok Değerli

%d blogcu bunu beğendi: