2 Aylık Metro Çalışması


Notice: Undefined index: tie_hide_meta in /home/fuat_batikent/batikentliyim.com/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/meta-post.php on line 3

Keçiören Metrosu ile Batıkent Metrosu’nun bağlantı çalışmaları nedeniyle 16 Nisan’dan itibaren başlayacak yeni düzenleme için AKM alanında, İstanbul Caddesi’ne paralel yeni bir yol yapılıyor. Akköprü’de metrodan inen yolcular, otobüslerle trafiğe girmeden Akköprü’den AKM istasyonuna taşınacak.

Keçiören Metrosu’nun, Batıkent Metrosu’na bağlantı çalışmaları nedeniyle 16 Nisan’dan itibaren 2 ay süreyle uygulanacak yeni düzenlemenin ayrıntıları belli oldu. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılacak çalışmalar süresince Batıkent Metrosu’nun son durağı, 16 Haziran’a kadar Akköprü olacak. Çalışma nedeniyle aktarmalı hizmet verecek Batıkent Metrosu’nu kullanan yolcular Akköprü’de inerek, otobüslerle bir sonraki durak olan AKM’ye taşınacak. Yolcular, buradan yeniden metroya binecek. 16 Nisan’dan itibaren 2 ay süreyle uygulanacak yeni düzenleme için belirlenen otobüs güzergâhı da, Büyükşehir Belediyesi’nin Atatürk Kültür Merkezi (AKM) alanı içinde başlattığı ‘yol asfalt çalışması’ ile netleşti.

YOLCULAR TRAFİĞE GİRMEYECEK

Ankara Hürriyet, AKM alanı içindeki çalışmaları yerinde inceledi. AKM alanını, Akköprü Kavşağı’ndan ayıran duvarların olduğu noktadan başlayan çalışmalar, AKM metroistasyonuna kadar devam ediyor. Bir duraklık aktarma için AKM içindeki mevcut yol genişletilip, asfaltlanarak, İstanbul Caddesi’ne paralel yaklaşık 1 kilometre uzunluğunda yeni bir yol yapılıyor. Bu güzergah ile yolcular trafiğe girmeden yolculuklarına devam edebilecek.

KORU METROSU ENTEGRE EDİLDİ

Yeni düzenleme için Koru Metrosu ile Batıkent Metrosu’nun entegrasyonu da tamamlandı. Son durağı AKM İstasyonu’na kadar uzatılan Koru Metrosu sayesinde yolcular, Kızılay’da aktarma yapmadan Koru istasyonu kadar seyahatlerine devam edebilecek. Çift yönlü olarak uygulanacak yeni düzenlemede aktarmalar ücretsiz olacak.

YENİ YOLCULUK GÜZERGÂHI

16 Nisan sabahı başlayacak ve 2 ay süreyle devam edecek olan yeni düzenlemeye göre, Batıkent Metrosu’ndaki yolculuklar şöyle olacak:
* Kızılay ya da Koru’ya gitmek için Sincan veya Batıkent’ten metroya binen yolcular, Akköprü İstasyonu’nda inecek.
* Metrodan çıkan yolcular, Akköprü Kavşağı’ndaki köprünün altından yürüyerek yolun karşısına geçecek.
* AKM’yi, kavşaktan ayıran duvarda açılacak kapıdan içeri giren yolcular, otobüse binecek.
* Yolculuk, İstanbul Caddesi’ne paralel olarak yapılan AKM içindeki yoldan devam edecek.
* AKM alanı içindeki durak noktasında otobüsten inen yolcular aktarma yaparak, AKM İstasyonu’na kadar uzatılan Koru Metrosu’na binecek.
* Ters istikamet için de aynı güzergâh kullanılacak.

ZAMAN KAYBINI YÜZDE
50 AZALTACAK FORMÜL

YENİ düzenleme öncesi 2 formül üzerinde durduklarını belirten Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Akköprü-AKM arası ring sisteminin, zaman kaybını yüzde 50 oranında azalttığı için tercih edildiğini söyledi. Yetkililerin açıkladığı iki formül şöyle:Akköprü-Kızılay arası otobüs seferleri: Trafik yoğunluğunu artıracağı ve zaman kaybına sebep olacağı için tercih edilmedi.Akköprü-AKM arası ring sistemi: Otobüsler, rutin araç akışının trafiğe girmeyeceği güzergahta trafik yoğunluğu yaşatmayacağı, ayrıca yolculuğun süresini kısalttığı için bu alternatif tercih edildi.

Kaynak : Hurriyet Gazetesi

Ayrıca Okumak İsterseniz

Batıkent Güvercinleri

Batıkent’de yaşayan kedi,köpek gibi evcil hayvanlara güvercinlerde eklendi. Gimsa market önünde ve diğer açık alanlarda …

Yorumlarınız Bizler İçin Çok Değerli

%d blogcu bunu beğendi: