Yetişkin bir insan günde ortalama 20 m3. hava solur… Çocuklar ise yetişkinlere göre %50 daha fazla hava solumaktadırlar. BU YÜZDEN. solunan havanın temiz veya kirli olması insan sağlığı için oldukça önemlidir. Dünyada her yıl 3 milyon insan hava kirliliğinden ölmektedir. Bu, dünyadaki toplam ölümün (ortalama 55 milyon) %5’idir. Bu ölümlerin %90’ı gelişmekte olan ülkelerde görülmektedir.

Soluduğumuz hava kirli

Bundan yaklaşık 3 yıl önce batıkent hava kirlilik değerlerini gösteren cihazlar batıkent’te bulunan çeşitli alışveriş merkezlerinde yer alıyordu. Şimdi ise tümü kaldırıldı ve çevre şehircilik bakanlığının sitesinden hava kalitesi ölçümü anlık değere olarak görüntülenebiliyor. Gerek ostim sanayi yakın olması gerekse sincan sanayi arasında olmamamız soluduğumuz havanın yeteri kadar kirli olması için sebep. Hem Ankara havası hemde batıkent havası gündüz yolda yürüyen yaşlılar ve çocuklar için tehlike oluşturuyor.

Ayrıca Okumak İsterseniz

11 Şubat 2019 Gimsa market karşısı

Belediyelerin sebze satışına başladığı bu gün Batıkent Ankara’da Gimsa market karşısına yerleştirilen satış çadırları hızla …

Yorumlarınız Bizler İçin Çok Değerli

%d blogcu bunu beğendi: