Hızlı Düşünmek

İş hayatında, okul hayatında yada özel hayatınızda, stres altındayken yada hızlı kararlar vermek gerektiğinde nasıl görünüyorsunuz?
Queensland Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre hızlı düşünenler daha karizmatik görünmemekteydi. Baktığımızda insan beyninin karmaşık bir sosyal çevre ile başa çıkmak için evrimleştiğini ve bu nedenle soyut sorunları çözmek adına zihinsel yetenekleri bu amaçla geliştiğini göstermektedir. Birbirimize karşı etkin mücadele etmek adına evrimleşen beyin hızlı cevap verdiğinde farklı gözükmemize neden olmaktadır.
Buradaki araştırma beynin eleştirildiğinden bahsetmek fakat beynin evrimleşmesi aslında beyni daha fazla kullanıldığını göstermemektedir. Çünkü yapılan farklı araştırmalarda Homo Sapiensin dünden bugüne kadar aslında beyninin daha fazla kullanılmasını bırakın çevresel faktörlerle gerilediğini göstermekte. Teknolojik gelişmelere kanmayalım yani .
  Konuya dönersek, baktığımızda hızlı bir şekilde düşünürken kendimize sarsılmaz güvenimiz ile yüksek idrak düzeyine ulaşmaktayız. Kişi kendini daha fazla tanımakta ve karşıya bunu nasıl aktaracağına emin hareket etmekte. Bu da ona dolaylı da olsa farklı bir karizma sağlamaktadır.
  Peki hızlı düşünmek doğuştan mıdır yoksa geliştirilebilir mi ? Ya da araştırmaya göre sonradan karizma sağlayabilir miyim? Tabii ki de bu mümkün ve bunun IQ seviyemizle alakası yokmuş. Araştırmanın içinde buna örnek olarak ABD başkan adayı Donald Trump verilmiş. Yorum sizin.

Ayrıca Okumak İsterseniz

Ramazan bayramı 2019 bitti

Bugün bayram tatili bitti okullar açıldı fakat hafta sonu yaz tatiline girileceği için pek rağbet …

Yorumlarınız Bizler İçin Çok Değerli

%d blogcu bunu beğendi: